TAVA2018 avatakse 25. oktoobril Siiri Sisaski ja VJ Alyona Movko audiovisuaalse kontserdiga “Vari”

Tartu Valgus on pühendatud valgustusdisaini ja valguskunsti edendamisele Eestis, kuid festivalil on veel üks missioon – valgusest inspireeritud eesti heliloomingu tutvustamine festivali avagalal. Muusikutelt ootame koostööd visuaalkunstnikega, et luua vahetult enne Valgusraja avastamist efektne atmosfäär ning lummav meeleolu. Vaata meenutust TAVA2016 aasta avamisest, mil Mick Pedaja esitles oma debüütalbumit “Hingake”.

2018. aasta festival avatakse Eesti Rahva Muuseumis 25. oktoobri õhtul kell 21 erakordse muusika ning valguse ja varjude mänguga. Esitlusele tuleb Siiri Sisaski ja VJ Alyona Movko audiovisuaalne kontsert “Vari”. Kontserdil esitab Siiri Sisask Uku Masingu luuletekstidele loodud laule, millest osad kõlavad sel õhtul esmakordselt.

Uku Masingu (1909–1985. Eesti filosoof, teoloog, orientalist ja luuletaja) luule kõnetab mind just sedavõrd, kuivõrd ise olen valmis ridade vahelist sõnumit taipama, tajuma. Tema luuletused on helisevad, neisse oleks muusika nagu juba sisse kodeeritud. Kui kord seda muusikat kuulma juhtud, tuleb klaveri taha minna ja see kuuldavaks muuta. Uku Masingu luule on minu jaoks – ammendamatu. Seetõttu ma tegelikult ei näe mõtet ka publikule enam viimasel ajal muud pakkuda, kui pigem seda, millest isegi vaimu ammutan ja millest üleüldse mõtet laulda näen. Ma usun, et inimene, kes kuulab, tunnetab, tajub, see saab sama olemise. Või nagu keegi ütles, et selle seisundi nimi pidavat LOVE olema. Olgu siis LOVE,“ sõnab Siiri Sisask, kes on viimasel ajal üles astunud nimelt Masingu tekstidele loodud lauludega. 

Pildid Siiri eksperimentaalsest muusikavideost "Loomulik olend/Natural Being" (2016)

Heliteoste arranžeerimisse, salvestusse ja esitusse on kaasatud tuntud eesti muusikud Robert Jürjendal (kitarr) ja Peedu Kass (bass). Koostöös audiovisuaalkunstniku Alyona Movkoga luuakse heliloominguga koos kulgev valguse ja varjude rütm, mis elab üheskoos ruumi eripärade, helide ja tekstiga.

Siiri lisab: “Vari“ on märksa sügavama sisuga väljend, kui eesti keel esialgu arvata lubaks. Vari on tähendanud iidsete polüneeslaste müütide kohaselt jumalate Jumalat. On öeldud, et Vari oli väga üksildane, eraklik, ja tema kodu oli niivõrd kitsas, et ta sai vaid põlved lõua all istuda. Sellest „põlved lõua all olekust“ kõnelevadki paljud Uku Masingu luuletused, mistõttu ka see muusika on minu jaoks väga isiklik. Usun, et seekordne kontsert „Vari“ aitab nii heliliselt kui visuaalselt luua seda kaunist U. Masingu „Magalhãesi pilvelist“ maailma, mida kiirgab tema looming. Ma olen väga õnnelik ja tänulik, et TAVA2018 meeskond on võtnud oma südameasjaks see ka publikuni tuua. Rõskesse eestimaisesse sügisõhtusse peaks kogu kooslus kindlasti veidi unistuslikku kulgemist lisama…

Siiri Sisask on eesti laulja ja muusik. Ta on teinud karjääri ka filmi- ja muusikalinäitlejana, esinenud nii ansamblitega Ruja, Vitamiin, Ultima Thule ning teiste kooslustega kui ka sooloartistina. Temalt on ilmunud 11 albumit ning üks DVD koostöös Revalia Kammermeeskooriga. Siiri Sisaski värskeim album on “Kuristi kohal” (2016), mis sisaldab Uku Masingu luuletekstidele loodud laule.

Alyona Movko on Eesti audiovisuaalkunstnik, kelle tegevusvaldkondadeks on audiovisuaalne kunst, uus meedia, live visuaalid, kontserdid, festivalid jmt. Klassikalise helilooja taustaga Alyona Movko katsetab visuaalide ja heliga, otsides kirglikult uusi vorme ja struktuure. Tema loominguprotsessi alustalaks ja lõputuks inspiratsiooniallikaks on sünesteesia.

TAVA2018 pidulik avamine ja kontsert toimub Eesti Rahva Muuseumis 25. oktoobril algusega kell 21. Pärast kontserti valivad muusikat DJ Taivo Aasorg ja Kristi Steel. Pileteid saab eelmüügist Piletilevi veebilehelt ja müügipunktidest hinnaga 10€ (õpilased, tudengid, pensionärid) ja 15€ (täiskasvanud) ning kohapealt hinnaga 15€ ja 20€. Pilet sisaldab tervitusjooke ja suupisteid. 

Avapeole eelneva nädala vältel toimuvad arhitektuurse valgustusdisaini,videomappingu, 3D mappingu ja interaktiivse valguse töötoad ning valguskunstnike linnaruumi installatsioonide loomine. Töötubadesse on veel mõned vabad kohad. Vanalinnas kulgev Valgusrada on avatud festivali publikuprogrammi raames terve nädalavahetuse, 25. kuni 28. oktoobri keskööni. Festivali kava sisaldab lisaks valguskunsti sisenäituseid (24.10-18.11), rahvusvahelist valgustusdisaini ja valguskunsti konverentsi ja valgusmessi (25.-26.10).

Majutuseks soovitame kasutada meie majutuspartnerite pakkumisi, mis tagavad erikoodi alusel 10-30% soodsamad hinnad. TAVA2018 majutuspartnerid on: hotell Antonius, hotell Tartu, hotell Barclay, hotell Lydia****Superior, hotell Dorpat***Superior, hotell London****, hotell Pallas***Superior, hotell Sophia, Tampere Maja, hostel Looming, Hektor Design Hostels ja külalistemaja Domus Dorpatensis.

Scroll to Top