Tartu (radikaalses) valguses – Vaadates tagasi

Eelmise aasta oktoobris teistkordselt toimunud Tartu Valgus tõi Tartusse üle 125 valgustusspetsialisti üle maailma, et arutada valguse ja valgustusdisainiga seotud sotsiaalsete, keskkonnaalaste, ruumiliste ja poliitiliste teemade üle. Festivali väli-installatsioonide programmi eesmärgiks oli ruumi ümber mõtestada ja kutsuda esile radikaalseid muutusi, heita valgust varjatud või tähelepanuta jäänud teemadele, faktidele ja paikadele. 

Festivali meenutavad värvikad emotsioonid, inspireerivad ideed, kuhjaga kauneid jäädvustusi nii pildis kui videos ning väärt õppetunnid nii oma ala spetsialistidelt kui ka ilmataadilt. Festivali põhi- ja kõrvalprogramm kestis kokku 30 päeva. Aset leidsid valgustusdisaini ning kaasaegseid tehnoloogilisi visuaalkunsti võimalusi tutvustavad töötoad, linnaruumi valgusinstallatsioonide näitus “Radikaalne valgus”, valguse eri vorme ning psühhogeograafia, uusmütoloogia ja psühhedeelia seoseid lahkav sisenäituste programm “Vaakum kui mõtteviis” ning valguse ja varju seoseid käsitlev avakontsert Siiri Sisaskilt. Tartu Uue Teatri, Mänguasjamuuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi ja Kogo Galerii kõrvalprogrammid avardasid valguse käsitlemise spektrit veelgi. 

Võrreldes 2016 aastaga kestis festival kauem, kasvanud oli töötubade ja installatsioonide maht ning konverents sai valguskunstile pühendatud lisapäeva. Kogu festivali ettevalmistused kestsid üle aasta. TAVA tiimiga liitusid mitmed missiooniga valgustusvaldkonna spetsialistid üle maailma ning sponsoritena tugevad valgustusfirmad. Ühise pingutuse tulemusel suurenes festivali eelarve poole võrra, küündides 200 000 euroni, millest Tartu linnapoolne toetus moodustas kolmandiku.

Haridus- ja Teadusministeerium TAVA2018 IALD arhitektuurse valgustuse töötoa tulemusena. Juhendas Johan Röklander Rootsist. Foto: Annika Haas

Festivali haridusele pühendatud eelnädal algas 20. oktoobril Atlantise Maja teisel korrusel Shaté Tantsukooli ruumides. Lisaks juba traditsioonilisele IALD arhitektuurse valgustuse töötubadele, mille abil said uued valgusrüüd Haridus ja Teadusministeeriumi, Jaani kiriku ja Mänguasjamuusuemi fassaadid (juhendajad Amardeep Dugar, Johan Röklander, Ruta Palionyte ja Simas Rinkevicus), pandi sellel korral suurt rõhku ka kaasaegse valguskunstiga seotud oskuste kasvatamisele – videomapping, 3D mapping ja interaktiivne valgus, mida juhendasid oma valdkonna tipptegijad Alyona Movko, Sander Tuvikene ning Varvara&Mar. Osalejad omandasid praktilisi oskusi 3D-live-installatsiooni loomiseks, videoprogarmmide ja visuaalefektide (VFX) kasutamist 3D elementidel, RGB LED valgustuse kontrollimist vabavara Arduinoga. TAVA töötubasid kureeris Berliinis töötav valgustusdisainer Sabine De Schutter.

Sander Tuvikese 3D-mapping töötuba Atlantise Majas. Foto: Annika Haas

Töötubade nädalale järgnes kahepäevane valgustus disaini ja valguskunsti konverents ning valgusmess, mida kureerisid rootsi valgustusdisainerid Johan Moritz ja Tina Wikström. Lavale astusid kogemustega tuntud esinejad, kelle töö ja/või akadeemiline uurimisteema on seotud valguse, taju ja avaliku ruumiga. Konverentsi esimese päeva teema „Paindlik disain muutuvas maailmas” oli pühendatud valgustusdisainile, kõnelejateks Amardeep M. Dugar,  Claire Tomara, Emre Güneş, Johan Röklander, Lina Färje and Darío Nuñez Salazar.

Konverentsi teine päev andis võimaluse kuulata valguskunstnike esinemisi valguskunsti valdkonnas, esinejateks Immanuel Pax, Taavi Suisalu, Mónica Ruiz Loyola, Timo Toots, Mischa Kuball, Jacob Tækker, Carl Michael von Hausswolff, Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso ja Artist Unknown.

Konverentsi esineja ja TAVA18 töötubade kuraator Sabine De Schutter seletas, kuidas valgustusdisaini töötubades välja töötatud lahendused on lisaks festivalide loominguliste välisvalgustuse näideteks, aga aidanud ka välja töötada pikkade pimedate perioodidega linnade tulevasi meetodeid ja strateegiaid. Foto: Annika Haas

Festival kulmineerus 25. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis, kui Siiri Sisaski trio ja VJ Alyona Movko audiovisuaalse etteastega “Vari” avati nelja päeva kestnud publikuprogramm linnaruumis. Lummavalt kaunis muusika ja valguse koostöö avardas meeli ja viis publiku sisemisi ja välimisi dimensioone ühendavale rännakule. Esitlusele tuli Siiri Sisaski uuem ja vanem helilooming, mis põhines Uku Masingu luuletekstidel. Heliteoste arranžeerimis- ning salvestusprotsessi on kaasatud Eesti tuntud muusikud, Robert Jürjendal ja Peedu Kass.

Siiri Sisaski Trio kontsertkava “Vari” Eesti Rahva Muuseumis. Foto: Annika Haas

Festival tõi Tartusse parimad valgusega tegelevad loojad nii Eestist kui välismaalt – Mischa Kuball, Mónica Ruiz Loyola, Immanuel Pax, Taavi Suisalu, Timo Toots, Jacob Taekker. Valgusraja ühendasid tervikuks eesti ja hispaania kuraatorite paar Varvara&Mar pealkirjaga “Radikaalne valgus”. Mitmete värvikate installatsioonide abil tõstatati sotsiaalseid, keskkonnaalaseid, ruumilisi ja poliitilisi teemasid. Paralleelselt professionaalsete kunstnikega olid väljas ka Eesti Kunstiakadeemia, Viljandi Kultuurikakdeemia, Tartu Kunstikooli ja Kunstikool Pallase tudengid ja seda 10 installatsiooniga! Mõningad nendest tekitasid linnarahva seas omajagu elevust.

Taavi Suisalu installatsioon “Oodates valgust” Jaani kiriku tornis. Foto: Annika Haas

Kiwa kureeritud näitus “Vaakum kui mõtteviis” raames tuli Eestisse Rootsi kuulsaim punast kiirgav kunstnik Carl Michael von Hausswolff, kes tõi endaga kaasa mitmeid erakollektsiooni kuuluvaid eksponaate, mis oma piiripealse iseloomu tõttu tekitas küsimuse, kas tegu on üldse kunstiteostega või mitte. Lisaks Hausswolffi näitusele Nooruse galeriis esitleti Tartu Kunstimajas esimest korda Eestis Brion Gysini Dreamachine’i ehk Unenäomasinat. Samas galeriis sai näha lisaks mitme Eesti kunstiku installatsioone, mis kokku tekitasid meedias kohati põhjalikumatki huvi kui muud festivali sündmused.

Valguse eri vome käsitlevat sisenäituste programmi saab kindlasti lugeda õnnestunuks ning vastavalt ilmaoludele meelitas see galeriidesse suurel hulgal inimesi. Kunsti jagus veelgi, sest Mari-Leen Kiipli ja Kristi Kongi näitus “Salajane vilin metsas” Kogo galeriis jätkus festivali kõrvalprogrammina detsembrini. Ülevaadet sisenäituste programmist ja linnaruumi valgusinstallatsioonide näitusest Indrek Grigori sulest saad lugeda Sirbist.

Bryon Gysin’i poolt 1959. aastal leitatud Dreamachine ehk Unenäomasin Tartu Kunstimajas. Foto: Annika Haas

Kõikide installatsioonide tarbeks kulus ca tonn ehk ligi 4 kilomeetri kaablit, umbes 300 valgustit, hulgaliselt projektoreid, tossumasinaid, kui ka pisemaid tehnilisi ja praktilisi vahendeid. Hinnanguliselt osales festivali erinevates tegevustes ca 20000 inimest, kellest ca 3000 olid külalised välismaalt. Toimusid giidituurid, kuid ka kaardiga ringijalutajaid oli väga palju, eriti esimesel kahel päeval. Oma rolli külastajate arvus mängis hooaja esimene lumetorm, mis algas festivali kolmandal päeval. Hoolimata jahedast ilmast oli tunda, et teistkordselt aset leidnud festival on inimeste poolt oodatud ning aktiivse tagasiside sotsiaalmeedias annab meile kindlasti inspiratsiooni järgmiseks korraks.

TAVA korraldustiim jätkab Tartu linnaruumi valgusnihke loomise ning avalikkuse valgustamist taas 2020. aasta sügisel. Valgushariduslike töötubade ja konverentsi, avalikku ruumi aktiveeriva professionaalse valguskunsti ning valguse olemust mõtestavad sisenäituste programmiga plaanitakse siduda enam välikontserte ja valgusetendusi. TAVA koondab valgusega seotud valdkondi, et ühisel sünergial süüdata linnaruumilisi ja ühiskondlikke pimealasid.

Täname Tartu Linnavalitsust püsiva toetuse ja panuse eest Eesti valgusharidusse, mis jagab festivali missiooni tõsta avalikkuse valgusteadlikkust ja tuua professionaalset valguskunsti inimestele lähemale. Kõikide sponsorite, toetajate ja koostööpartneritega loodame jätkata head koostööd 2020 aasta festivali korraldamisel. Kuni selleni, aga leiate meie kodulehelt fotogalerii kaunite Annika Haasa fotodega, meedias ilmunud ülevaated ja galeriid ning videokokkuvõtte.

Vaata Tartu Valguse | TAVA2018 videokokkuvõtet ja lase meil tagasi tuua selle ägedad emotsioonid ja kogemused. Režisöör/montaaž: Kaisa Sammelselg (VideoID)

Täname uuesti kogu korraldusmeeskonda, esinejaid, osalejaid, ettevõtjaid ja vapraid vabatahtlikke, ilma kelleta valgusdisaini maailma ja seda festivali olemas ei oleks. Suured tänud kogu tiimile: Elo Liiv, Sabine De Schutter, Kiwa, Johan Moritz,Tina Wikström, Varvara Guljaeva, Mar Canet, Marko Kuusik, Janno Siil, Margo Saaremets, Marika Goldman, Michelle James, Jaanus Tamm, Margus Tamm, Sander Tuvikene, Ergo Olek, Risto Spriit, Annika Haas, Kaisa Sammelselg, Isabella Mordeglia, Maarja Kohtla, installatsiooni kunstnikele: Mischa Kuball, Mónica Ruiz Loyola, Immanuel Pax, Taavi Suisalu, Timo Toots, Jacob Taekker, Tartu kõrgema kunstikooli ja

Tartu kunstikooli õpilastele, sisenäituste kunstnikele ja vestlusringis osalejatele: Carl Michael von Hausswolff, Liisa Hirsch, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso, Tundmatu Kunstnik, Kristi Kongi, Mari-Leen Kiipli, töötubade juhendajatele: Alyona Movko, Sander Tuvikene, Varvara Guljajeva, Mar Canet, Johan Röklander, Amardeep M. Dugar, Simas Rinkevicius, Ruta Palyónite; konverentsi esinejatele: Claire Tomara, Emre Gunes, Lina Färje, Dario Nunes Salazar, muusikutele Siiri Sisaskile, Peedu Kassile ja Robert Jürjendaile.

Lisaks erilised tänud giidituuride läbiviijatele: Irina Orekhova and Ragnar Saage. Täname kogu Tartu linna elanikkonda ja kaugemaid külalisi, kes meiega koos valgust tähistasid.

Täname toetajaid ja koostööpartnereid: Tartu Linnavalitsus, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Kultuuriministeerium, EL Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti Kultuurkapital, Taani Kunstide Fond, Haridus- ja Teadusministeerium, Mänguasjamuuseum, Jaani kirik, Aparaaditehas, Tartu Uus Teater, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Arhitektide Liit, Tartu Tantsuakadeemia, Kogo galerii, galerii Noorus, IALD, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu Kunstikool, Tartu Kunstnike Liit, Tartu Kunstimaja, Teaduskeskus AHHAA, Haap Consulting, Kohvik Atlantis, Pierre, Armastus, Suudlevad Tudengid, Ruunipizza, Crepp, RP9, Vilde ja Vine, Kaks Kokapoissi, The Rocket, Krõbevahvel, Hektor Café, Hotell Tartu, hotell London, hotell Sophia, hotell Antonius, Barcaly Hotell, hotell Lydia, hotell Dorpat, hotell Pallas, Tampere Maja, Hektor Design Hostels, Looming hostel, ArtLight Magazine, arcMagazine, Darc Awards, Darc Room, arcMondo India, Illuminet, Lux Review, Sirp, Müürileht, KesKus, Tartu Postimees, Linnaleht, Õhtuleht, ERR.

Eriliselt suured tänud lähevad meie sponsoritele: Hektor Light, LEDS C4, E&T Valgus, Meyer Lighting, IntiLED, Silman, Ledshop, Elektrilevi, Stockholm Lighting, Eventech, Focuspoint, hotell Tartu, Reggiani, ADAM Decolight, Studio+Plus, ELV Tehnika, Top Ledshop, Gaudré, Tehnikateenused.ee, Meeskond Security, Teleprint, Kaup24.ee, Welement, Rait Wood.

Nägemiseni juba järgmise aasta sügisel!

Scroll to Top