Täna hommikul algas arhitektuurse valguse ja valguskunsti festival Tartu Valgus ehk TAVA2018. TAVA eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva (20.10-18.11.2018).
Nii suures mastaabis valgusfestival toimub Tartus teist korda. Festivali eesmärgiks teadvustada valguse rolli meie igapäevases elukeskkonnas, aktiveerida avalikku ruumi, tutvustada avalikkusele valgusega seotud võimalusi, aga ka osundada kitsaskohtadele – valgusreostusele, halvale valgusele ja raiskamisele.
TAVA2018 korraldatakse sügistalvisel perioodil, mil valgus ja selle puudumine või valesti kasutamine mängib linna elanike jaoks väga suurt rolli. TAVA2018 ei ole lihtsalt meelelahutusüritus, vaid sügava missiooni ning visiooniga ettevõtmine. Me soovime anda oma panuse valguskunsti ning valgusdisaini arengu edule Eestis, pannes suurt rõhku just valgusharidusele. Ürituse läbi püüame mõjutada maailma valguskunsti ja valgusdisaini tulevikku.
TÖÖTOAD (20-24.10, 27.10)

TAVA2018 pakub viit erinevat viisi enesetäiendamiseks: selleks on arhitektuurse valgustuse, mappingu, 3D mappingu ja interaktiivse valguse töötuba ningvalgustusdisaini ja valguskunsti konverents. TAVA töötoad on suurepärane võimalus tutvuda valgustusmaailmaga. Kõiki TAVA töötubasid kureerib Sabine De Schutter. Töötubade juhendajad on Amardeep M.Dugar, Johan Röklander, Ruta Palionyte & Simas Rinkevicius, Alyona Movko, Sander Tuvikene ja Varvara&Mar.
Töötubade raames valminud lahendused on linnarahvale ja festivali külalistele nähtavad 25.-28. oktoobril, kui Tartu südalinnas on avatud TAVA2018 Valgusrada.
Töötubadesse on vaid mõned vabad kohad alles! Pakume tudengitele võimalust tasuda vabatahtliku tööga festivali hüvanguks. Registreeri ennastsiin.
KONVERENTS JA VALGUSMESS (25-26.10)

Kohe peale töötubade nädalat toimub kahepäevane valgustusdisaini ja valguskunsti konverents, mida kureerivad Johan Moritz ja Tina Wikström. Konverentsil astuvad üles kogemustega valgustuse spetsialistid üle maailma, kelle töö ja/või akadeemiline uurimisteema on seotud valguse, taju ja avaliku ruumiga. Konverentsi esimene päev on pühendatud täielikult valgustusdisainile, ettekandeid ühendab teema „Püsiv disain muutuvas maailmas”. Kõnelejateks on Amardeep M. Dugar, Claire Tomara, Emre Güneş, Johan Röklander, Lina Färje ning Darío Nuñez Salazar.
Konverentsi teine päev, mis kannab pealkirja “ArtistTalk about LIGHTart”, on vabam ja performatiivsem ning pühendatud valguskunstile. Kõnelejateks onImmanuel Pax, Taavi Suisalu, Mónica Ruiz Loyola, Timo Toots, Mischa Kuball,Jacob Tækker, Carl Michael von Hausswolff, Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso ja Tundmatu Kunstnik.
Konverentsile saab registreerida kuni 23. oktoobri südaööni.
LINNARUUMI INSTALLATSIOONID JA VALGUSRADA (25-28.10)

Festivali väli-installatsioonide programmi eesmärk on ruumi ümber mõtestada ja kutsuda esile radikaalseid muutusi. „Radikaalne valgus“ püüab esile tõsta sotsiaalseid, keskkonnaalaseid, ruumilisi ja poliitilisi teemasid. Koos uues valguses Mänguasjamuuseumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Jaani kiriku moodustavad nad festivali Valgusraja, mis on avatud 25. kuni 28. oktoobri keskkööni. Väli-installatsioonide kuraatoriteks on Varvara & Mar. Osalevad valguskunstnikud Immanuel Pax, Taavi Suisalu, Mónica Ruiz Loyola, Timo Toots,Mischa Kuball ja Jackob Tækker.
Igal õhtul toimuvad nii eesti kui inglise keelsed giidituurid, millest osavõtt on tasuta. Jälgi jooksvat infot meie kodulehel.
SISENÄITUSED (24.10-8.12)

“Vaakum kui mõtteviis” on TAVA2018 näituse põhiprogrammi kandvaks teemaks. Kunstnikud ja teosed kõnetavad valguse, psühhogeograafia ja psühhedeelia seost. Eriprojektina tuleb Tartu Kunstimajas Eesti esmasitlusele Bryon Gysini Dreamachine ehk Unenäomasin. Osalevad Carl Michael von Hausswolff, Liisa Hirsch, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso ning Tundmatu Kunstnik. Sisenäituse kõrvalprogrammiks on Kristi Kongi ja Mari-Leen Kiipli duo näitus“Salajane vilin metsas” Kogo Galeriis. Sisenäituste kuraator on KIWA. Näitused avatakse 24. oktoobril kell 17 Tartu Kunstimajas ja kell 18 galeriis Noorus, kell 19.00 Kogo Galeriis. Avamiste õhtu lõpetab: 21.00 Carl Michael von Hausswolffi kontsert Aparaaditehase Armastuse saalis.
Tallinnast: 24. oktoobril sõidab avamisõhtule eribuss, mis väljub G. Otsa tänavalt, Draamateatri juurest kell 14.15. Buss sõidab Tallinnasse tagasi kell 22.30. Edasi-tagasi sõidu hind on 10 eurot. Koha broneerimiseks kirjuta enne 20.oktoobrit aadressile: buss@kogogallery.ee.
FESTIVALI AVAKONTSERT "VARI" (25.10 kell 21)

Tartu Valguse pidulikul avakontserdil Eesti Rahva Muuseumis kell 21 tuleb esitlusele Siiri Sisaski ja VJ Alyona Movko ühine audiovisuaalne teos “VARI”, mis avardab meeli ja viib valguse ja varju koostöös läbi meie sisemiste ja välimiste dimensioonide. Rõskesse eestimaisesse sügisõhtusse peaks kogu kooslus kindlasti veidi unistuslikku kulgemist lisama… Lisaks Siirile kuuluvad triosse tuntud eesti muusikud Robert Jürjendal (bass) ja Peedu Kass (kitarr). Pileteid saab Piletilevist ja kohapealt.
KÕRVALPROGRAMM
Festivali ajal soovitame võimaluse korral külastada ka neid üritusi:
- Õhtusöök pilkases pimdeduses lokaalis Vilde ja Vine 25. oktoobri õhtul. Vajalik eelregistreerimine: 56480053, vilde@vilde.ee
- Tartu Ülikooli muuseumi ekskursioon “Toomemägi – Tartu aken” 26. oktoobril kell 17.15
- Tartu Mänguasjamuuseumi ekskursioon “Asjad, mida valges ei näe” 26. oktoobril kell 18
- Martin Rästa heliinstallatsioon “Vahevald” Tartu Uues Teatris 28. oktoobril kell 15-21 (igal täistunnil) ja 29. oktoobril kel 12-21 (samuti igal täistunnil)
INFOPUNKT JA ERIPAKKUMISED
Raekoja platsil asuvast festivali infotelgist, saab Valgusraja kaarte,kavavoldikuid, festivali ja linna meeneid ning pubide ja restoranide soodustusi tagava templimärgi. Infotelk on avatud pubikuprogrammi raames 25. kuni 28. oktoobri keskööni.
Täpsema info registreerimise kohta kodulehelt. Uuri ka majutuse ja teisi eripakkumisi.
Koos muudame Tartu Valgusmaailmaks, mis kutsub inimesi Lõuna-Eestisse, et tunda valguslaineid põhjamaises pimeduses!
Tartu Valgus | TAVA2018 korraldusmeeskond