Arhitektuurse valgustuse töötuba – juhendajad

Johan Röklander

Johan Röklander on valgusdisainer ja mustkunstnik, viimast küll hetkel pigem hobi korras. Ta on õppinud Jönköpingi Ülikoolis Rootsis ja töötanud igapäevaselt valguse ja valgustusega rohkem kui 10 aastat. Ta on tegelenud nii suurte, haiglatega seotud projektidega kui ka kunstiinstallatsioonidega ning andnud loenguid ülikoolides.

Teda köidab välisvalgustus ja mõte sellest, mida on võimalik näha ruumi ja valguse omavahelises suhtluses. Valgusega töötamise eesmärk on suurima võimaliku visuaalse kasu ja ilu loomine inimeste igapäevaellu. Valgusdisainiga tegelemise juures on parim see, et mingi valgus on alati olemas. Õppereis  kestab igal hommikul silmade avamisest kuni õhtul voodisse minemiseni.

Professionaalne profiil LinkedIn-is

Ruta Palionyte

Pärast magistrikraadi (MA, valgustusdisain) omandamist Edinburgh’ Napier’ Ülikoolist 2014. aastal on ta oma töödega esinenud mitmetel rahvusvahelistel valgusfestivalidel, sündmustel ja näitustel. Arhitektuurse disaini taustaga Ruta keskendub valguse ja arhitektuurse ruumi, maastiku, esemete omavahelisele suhtele.

Valgus on tema loomeprotsessi olemuslik tooraine, mida ta kasutab nii vahendi kui sõnumina. Valguse keel kujuneb valguse füüsiliste omaduste suhestumisest visuaalse tajuga. Nende kombinatsiooni tulemusena tekib nii ruumiline valgustuskogemus kui emotsionaalne reaktsioon illusoorsele visuaalsele tegevuspaigale. Ruumide ja esemete kureerimise vahendina suudab valgus luua õhkkonna, mis vahendab ja konstrueerib vaataja kogemust.

www.rutapalionyte.com

Dr. Amardeep M. Dugar

Arhitektiks õppinud ja paljude valgustusega seotud teemade – nt disain, haridus ja uuringud – eestkõneleja Dr. Amardeep M. Dugar on Lighting Reasearch & Design’i asutaja ja valgustusdisainerite ühenduse IALD Professional liige. Pärast arhitektuurse valgustuse magistrikraadi omandamist Wismari Ülikoolis Saksamaal suundus ta Uus-Meremaale, kus lõpetas Wellingtoni Victoria Ülikooli doktorikraadiga, et kindlustada oma akadeemiline ja tööalane juhtimiskogemus kõrgetasemelises karjääris. Lisaks osalemisele olulistes projektides ja õpetamisele mitmetes arhitektuuri- ja disainikoolides mängis ta võtmerolli ka Rahvusvahelise Valgustusdisainerite Assotsiatsiooni kohaliku haru IALD India asutamisel.

Amardeep on oma töö eest valgustusdisaini, -hariduse ja -uuringute alal viimase 15 aasta jooksul võitnud mitmeid rahvusvahelisi tunnustusi ja auhindu. Tema kõige hiljutisem ettevõtmine, IALD India valgustöötoad (elukutselistele disaineritele ja tudengitele suunatud praktiliste ja harivate valgusinstallatsiooni töötubade sari) jõudis konkursil darc awards 2017 kategoorias „Best Creative Event“ viimasesse vooru.

Professionaalne profiil Issuus

Simas Rinkevicius

Valgus on elu. Valguseta ei oleks elu võimalik. Ja valgus on minu kirg.
Valgust saab kasutada väga erinevatel eesmärkidel:

  • selleks, et aidata inimestel paremini näha ja oma ülesandeid täita;
  • selleks, et näidata hoone arhitektuuri veelgi kaunimana või et luua hoonele pimeduse saabudes hoopis teistsugune arhitektuur;
  • selleks, et luua emotsionaalset õhkkonda ja panna inimesi end tundma mingis kohas hoopis teistmoodi, muutes vaid valgustust;
  • aga ka selleks, et panna taimed kasvama või isegi selleks, et muuta köögiviljade maitset;
  • ja selleks, et ravida inimesi.

Valgus on ravim, mis reguleerib silma kaudu (iPRGC retseptorid) inimese kehas toimuvaid protsesse (ööpäevane rütm). Hetkel saan ma aru vaid sellest, kui paljut ma valguse kohta veel ei tea, võttes samal ajal arvesse, et olen töötanud valgustusäris 20 aastat, osalenud arvukatel konverentsidel, seminaridel, töötubades. Minu psühholoogiaalane taust aitab mul mõista, millist silmaga nähtamatut mõju avaldab valgus inimesele.

Professionaalne profiil LinkedIn-is

Scroll to Top