Selgunud on TAVA2018 töötubade juhendajad, kunstnikud ja konverentsil esinejad

Sellel sügisel teistkordselt toimuv Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus  annab teada, et festivali žürii on kõigi soovi avaldanud kandidaatide seast välja valinud need valgustusdisainerid, kunstnikud ja konverentsil esinejad, kelle abil festivali erinevad ettevõtmised valguslahenduse saavad.
“Mul on hea meel, et TAVA on muutunud populaarsemaks professionaalsete valgustusdisainerite ja valguskunstnike seas. Oma kandidatuuri seadsid üles 93 valdkonna spetsialisti, mis muutis lõpliku valiku tegemise päris keeruliseks,” iseloomustas valikuprotsessi TAVA2018 peakorraldaja Elo Liiv.

Alates 24. oktoobrist on avatud siseruumi valguskunsti näitus “Vaakum kui mõtteviis”. Näituse kuraator KIWA kommenteeris näituse kontseptsiooni järgmiselt: “Valguse kui metafoori ja valguse kui illumineeriva impulsi vahekord “loovad maailmu” psühhogeograafia ja uusmütoloogia aspektist, millega kaasnevad tähelepanekud impulsse registreerivas teadvuses ja ümbritsevas keskkonnas toimuva vahel olevatest hämaraladest.”
Terve kuu avatud näituse raames saab tutvuda järgmiste kunstnike töödega: Carl Michael von Hausswolff (Rootsi), Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso (Eesti) ja Tundmatu Kunstnik/Artist Unknown. Lisaks saavad kõik näituse külastajad nautida Brion Gysin’i poolt 1959. aastal leiutatud ja William Borroughs’i poolt Psychic TV-s populariseeritud legendaarset hallutsinatsioone esile kutsuvat Dreamachine‘i ehk Unenäomasinat, mida esitletakse Eestis TAVA2018 raames esmakordselt.

Jenny Pystynen’i installatsioon “A-B” põhineb F. G. W Struve (1793 – 1864) Tartu meridiaanikaarel, mille üheks mõõtepunktiks on pildil olev Tartu Tähetorn. Meridiaan loodi selleks, et teha kindlaks maakera kuju ja suurus. Foto: Annika Haas

Tänavuse festivali linnaruumi valgusinstallatsioonide teemaks on “Radikaalne valgus”. Programmi kureerivad Varvara&Mar. Valitud valgusinstallatsioonid mõtestavad ümber kuus tuntud paika Tartu vanalinnas, osalevad järgmised kunstnikud: Immanuel Pax (Soome), Taavi Suisalu (Eesti), Mónica Ruiz Loyola(Mehhiko), Timo Toots (Eesti), Mischa Kuball (Saksamaa) ja Jackob Tækker (Taani).

25. oktoobril leiavad aset rahvusvaheline valgustusdisaini konverents ja valgusmess, mis kannavad koondpealkirja “Püsiv disain muutuvas maailmas”. Ettekannetega esinevad Amardeep M. Dugar (India), Claire Tomara(Ühendkuningriigid), Emre Güneş (Türgi), Johan Röklander (Rootsi), Lina Färje(Rootsi) ja Darío Nuñez Salazar (Island/Mehhiko).
“Muutuste ajastul näeme me kõik, et kvaliteet, jätkusuutlikkus ning otsene seos lõpp-kasutajaga toovad tehnoloogia arengu kõik etapid tagasi selle algse põhjuse juurde, milleks on inimene ise. Sellel konverentsil proovime kvaliteetsete kujundusvalgustuse näidete abil esitleda, kuidas see võib püsivalt mõjutada meie tulevikunägemust,” tutvustasid konverentsi kontseptsiooni kuraatorid Johan Moritz ning Tina Wikström.
26. oktoobril toimub konverentsi lisapäevana Artist TALK, kus sõna saavad festivali valguskunstnikud ning mida kureerivad Varavara&Mar ja KIWA.

TAVA2018 üheks olulisemaks ja atraktiivsemaks osaks on 20-24. oktoobril toimuvad IALD arhitektuurse valgustuse töötoad, mille raames muudetakse 3 ajaloolise Tartu vanalinna hoone öist väljanägemist: Tartu Mänguasjamuuseum, Jaani kirik ning Haridus- ja Teadusministeerium. Töötubasid juhendavad 4 oma valdkonna tipp-professionaali: Amardeep M. Dugar (India), Johan Röklander(Rootsi) ja Simas Rinkevicus & Ruta Palionyte (Leedu).
TAVA2018 töötubade kuraator Sabine De Schutter ütles: “Arhitektuurse valgustusdisaini töötubade mõju on mitmekülgne. Nagu me juba kogesime eelmise festivali ajal, siis need mitte ainult ei loo kaunilt valgustatud linna, vaid suurendavad huvi valgustusdisaini vastu üldisemalt ning on mitmetele osalejatele lävepakuks sellesse valdkonda. Siin Tartus me näeme, et töötubade käigus loodud valgusinstallatsioonid on aluseks linnavalgustuse arendusplaanidele ning mõjutavad valgustusstrateegiate loomist ja valgustusalase teadlikuse tõstmist terves Eestis.”

TAVA2018 töötubade programmi raames toimub Eestis esmaskordselt ka kõrgel tasemel mappingu töötuba (okt. 21-24), mida juhendavad Limelight-i professionaalid. Tegu on ühe maailma tunnustatuma 3D kunsti ja valgusinstallatsioonide rühmitusega.

Kõik, kes soovivad ennast arhitektuurse valgustusdisaini ja mappingu alal harida, võtta osa valgustusdisaini konverentsist ja valgusmessist ning Artist TALK-ist, saavad oma soovi registreerida meie veebilehel alates 1. aprillist. Kohtade arv on piiratud!

Arhitektuurse valgustusdisaini töötubade juhendajate eelkohtumine toimus Tartus 5.-6. märtsil. Kahe päeva jooksul toimusid mitmed koosolekud ning viidi läbi hoonete valgusanalüüs. Jaani kirik on üks töötubade objekte, selle ees seisavad (alates vasakult): Amardeep M. Dugar, Ruta Palionyte, Johan Röklander ja Simas Rinkevicus. Foto: Sabine De Schutter

TAVA2018 paneb Tartu särama! Et see paistaks veelgi kaugemale, otsime sponsoreid ja koostööpartnereid. Täpsemat infot toetamise võimaluste kohta leiab siit. Kõikidel huvilistel palume julgelt meiega ühendust võtta.

TAVA2016 kokkuvõtteid saab näha siin.

Rohkem teavet juba järgmistes uudiskirjades. Püsige TAVA valguslainel!

Scroll to Top