TAVA2018 raames avatakse psühhedeelne kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”

24. oktoobril avatakse festivali sisenäituste programmi raames kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”, mis toimub samaaegselt Tartu Kunstimajas ja galeriis Noorus. Näitus avatakse kell 17.00 Tartu Kunstimajas ja kell 18.00 galeriis Noorus. TAVA2018 kõrvalprogrammi raames liigutakse avamistega kell 19.00 Kogo galeriisse Kristi Kongi ja Mari-Leen Kiipli duonäitusele Salajane vilin metsas. Avamiste õhtu lõpetab näituse “Vaakum kui mõtteviis” peaesineja Carl Michael von Hausswolffi kontsert Aparaaditehase Armastuse saalis kell 21.00.

Näituse pealkiri “Vaakum kui mõtteviis” pärineb Tartu anarhistliku tänavapoeedi Aldar “Psaiko” Talviste suust, esindades talle iseloomulikke keelt tühistavaid absurdisme ja Tartu eksperimentaalse kirjanduse skene mentaalsust. Näitusel osalevad kunstnikud ja teosed kõnetavad valguse, psühhogeograafia ja psühhedeelia seost. Näituse kuraator KIWA avab näituse kontseptsiooni järgmiselt: “Valguse kui metafoori ja valguse kui illumineeriva impulsi vahekord loovad maailmu psühhogeograafia ja uusmütoloogia aspektist. Sellega kaasnevad tähelepanekud nihkeid registreerivas teadvuses ja ümbritsevas keskkonnas toimuva vahel olevatest hämaraladest.”

Rootsi kunstnik-provokaator, helilooja ja kuraator Carl Michael von Hausswolff. Foto: Wikipedia

Näituse peaesineja on Rootsi kuulsaim kunstnik-provokaator, Stockholmi helilooja, visuaalkunstnik ja kuraator Carl Michael von Hausswolff, kes on enda rajatud kuningriigi Elgaland-Vargaland monarh. Kuningriigi territoorium koosneb mitte-kohtadest ja eikellegimaast, nii maa- kui merepiiride vahelistest aladest ning digitaalsest ja vaimsest ruumist. Riigil on oma hümn, lipp, armee, valuuta, kodanikud ning valitsuskabinet. 2002. aastal üritasid von Hausswolff ja veel kümme kuningriigi ministrit siseneda Eesti Vabariiki, esitades piiril Elgaland-Vargalandi passid. Eesti piirivalve konfiskeeris passid, kuigi tegu oli nii ametlike diplomaatiliste dokumentide kui kunstiteostega. Skandaal summutati.

Hausswolff kasutab oma teostes tihti valgust, neist tuntumad on tema valgusinstallatsioonid, näiteks sari “Tühi punane” või etendus “Piinamine valgusega”. Ta on seotud XX saj. psühhedeelse kunsti arengute, nähtuste ja tegijate skenega, nagu William S. Burroughs, Brion Gysin, Genesis P-Orridge, Andrew McKenzie jt. Tartuga on von Hausswolff seotud läbi selle, et ta hoiab Tartu päritolu maailmakuulsa teadlase ning elektroonilise hääle fenomeni avastaja Friedrich Jürgensoni arhiivi. Lisaks temale osalevad näitusel eesti kunstnikud Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso ja teadmata päritolu Tundmatu Kunstnik

Näituse eriprojektina esitletakse Tartu Kunstimajas Eestis esmakordselt Brion Gysin’i  poolt 1959. aastal leiutatud ning William Burroughs’i ja Psychic TV poolt populariseeritud legendaarset hallutsinatsioone esile kutsuv Dreamachine’i ehk Unenäomasinat, mida nimetatakse ka maailma esimeseks kunstiteoseks, mida vaadatakse kinnisilmi.

Brion Gysin’i Dreamachine ehk Unenäomasin. Foto: Charles Gatewood

Näitused jäävad avatuks galeriis Noorus 10. novembrini, Tartu Kunstimajas 18. novembrini ja Kogo galeriis 9. detsembrini.

Tallinnast toob 24. oktoobril näituste avamisele ja kontserdile eribuss, mis väljub Tallinna kesklinnast kell 14.15 ja sõidab tagasi pealinna kell 22:30. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 10 eurot. Koha broneerimiseks on vajalik etteregistreerimine 20. oktoobriks aadressil buss@kogogallery.ee.  

Galeriide tavapärased lahtiolekuajad:
Galerii Noorus: T-P 11-18
Tartu Kunstimaja: K-E 12-18
Kogo Galerii:  K-R 12-19, L 12-18

25.-28. oktoobril erandkorras:
Galerii Noorus: N-P 12-22
Tartu Kunstimaja: N-P 12-22
Kogo Galerii:  N-P 12-22

Tartu Valgus ehk TAVA on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartus, mille eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva. Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi koostöös Tartu Linnavalitsusega. Kokku külastab Tartut üle kolmekümne valgustusdisaineri ja valguskunstniku ning ligi 200 konverentsil ja töötubades osalejat üle maailma. Tartu vanalinnas kulgev Valgusrada on avatud festivali publikuprogrammi raames terve nädalavahetuse, 25. kuni 28. oktoobri keskööni.

Scroll to Top