Tartu Valgus | TAVA

Tutvustus

TAVA ehk Tartu Valgus on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav valgus- ning valgustuskunsti festival. Festivali eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva.

TAVA 2018 põhiprogrammi moodustavad rahvusvahelised töötoad, väliruumi installatsioonid, konverents, valgusmess ja sisenäitused. Lisaks on plaanis väiksemad satelliitprogrammid koostöös Tartu kultuuriasutustega ja ettevõtetega. Kogu sündmus on kohaspetsiifiline – nii valguskunst kui arhitektuurse valgustuse installatsioonid luuakse Tartu eripärasid arvestades ning ehitatakse kohapeal ka valmis.

TAVA kaasab nii linnakodanikke kui kohalikke ettevõtjaid ja kultuuriasutusi. Üheskoos muudetakse Tartu Valgusmaailmaks, mis kutsuva tulukesena Põhjala pimedamal ajal meelitab kultuurihuvilisi Lõuna-Eestisse.

TAVA2018 väliruumilahendusi eksponeeriv valgustelg saab alguse Tartu Keskpargist, kaasates Emajõe äärt ja Atlantise Maja, liigub läbi Tartu Linnavalitsuse hoovi, Raekoja platsi ja Pirogovi platsi Tartu ajaloolise linnaarhitekti Arnold Matteus ja Karl Burman vanema projekteeritud Haridus- ja Teadusministeeriumi hoone juurde. Sealt kulgeb rada mööda Munga ja Rüütli tänavat 13.ndast sajandist pärit ja ligi 200 skulptuuriga Jaani kiriku kõrvalt Lutsu tänavale ja Tartu Mänguasjamuuseumini, mille ehitised kuuluvad Tartu vanimate säilinud puitehitiste hulka. Edasi läheb valgustelg mööda Toomemäe ja Kassitoome nõlvasid kuni Kassitoome auguni.

Kogu festivali infoala asub Raekoja platsil.

Põhimõtted

Kohaspetsiifilisus:
kõik installatsioonid on tehtud spetsiaalselt Tartusse.

Interaktiivsus:
interaktiivsed vahendid sotsiaalsete teemade kajastamiseks ja analüüsiks, vaatajal on võimalus kunstiteose loomises osaleda.

Valgusharidus:
konverents, töötoad – kogemuste vahetus, tulemused eksponeeritakse koheselt vaatamiseks. Nii tellijat kui tarbijat õpetatakse nõudma häid valguslahendusi.

Treffpunkt:
professionaalsed valguskunstnikud viiakse kokku õpilastega, tootjad tarbijatega, linnakodanikud külalistega.

Festival korraldatakse koostöös Tartu Linnavalitsusega. Lisaks on koostööpartneriteks Tartu Mänguasjamuuseum ja Teatri Kodu, Haridus- ja Teadusministeerium, Sihtasutus Tartu Jaani Kirik, Tartu Kõrgem Kunstikool, Tartu Kunstikool, Nooruse galerii, Tartu Kunstimaja, Tartu Uus Teater, Genialistide Klubi, SA Tartumaa Turism jt.

Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi.

Scroll to Top